Červen 2014

Taková lehce pohádková nálada - ilustrace

30. června 2014 v 7:01 | Livien |  Pár tahů
V článku Demokratická hospůdka jsem se zmínila o své semestrální návštěvě kurzu tvůrčího psaní. Zmínila jsem se také o svém poměrně silném zklamání a završila to ne moc zdařilými veršíky, které se tak staly veskrze "osobitým" řešením jednoho ze zadaných úkolů.

Na úvodní hodině kurzu nám byl rozdán jakýsi prototext informující o prastaré hospodě, v níž má údajně strašit. Právě on se měl stát zdrojem inspirace a také naším hlavním východiskem během psaní. Nápadům se samozřejmě meze vůbec nekladly, ale nějaký ten motiv musel být přejat ze zadaného textu.

V průběhu kurzu jsme si takto prošli tvorbou básně (právě má Demokratická hospůdka - demokratická hlavně co do rytmu a verše), pokoušeli jsme se o romantickou povídku, ze které mi pro změnu vzniklo poměrně ironické dílko Bořek Bohuslav - blázen?, stali jsme se dramatiky (joo, a se svým dramatem se rozhodně chlubit nebudu), dělali jsme interview nebo sbírali poslední zbytky humoru a skládali vtip. S každým zadaným žánrem souvisel teoretický úsek, ve kterém došlo k jeho přiblížení a mnozí z nás se snažili v paměti vypátrat nějaká ta slavná dílka z literární historie. Poté přicházela část praktická ála prezentace vlastní tvorby a následný komentář lektora.

Jakožto infantilního infantila mě rozhodně nejvíce bavilo psaní pohádky, kterou vám velmi ráda představím během příštího týdne. Dnes přicházím s něčím poněkud jiným, a to s ilustrací, která vznikala souběžně s textem.

Papírové krabičky - návod

23. června 2014 v 6:01 | Livien |  Návody
Před necelým týdnem jsem publikovala článek s ukázkami ručně vyrobených papírových krabiček. Od té doby posloužily nejen jako dárečky, ale také jako úložiště některých mých náušnic a korálků.
Dnes bych se ráda zaměřila na samotnou výrobu, která je veskrze skutečně snadná. Vezmu-li to kolem a kolem, tak po důkladné přípravě dokonce nezabere víc jak pár minut.

Super rychlý jahodový koláč

20. června 2014 v 18:01 | Livien |  Motám se v kuchyni
...dobře, dobře - přiznávám, že "hrnečku vař" říct nestačí, ale i tak!

Jste-li zapřísáhlými milovníky kynutých ovocných koláčů, asi si zde na své nepřijdete. Na druhou stranu, pokud potřebujete v půl dvanácté večer upéct něco hodně rychlého na ráno k snídani, popřípadě v kuchyni teprve začínáte, nebo ještě na třetí straně nemáte skoro nic v ledničce, pak je tento moučník určený přímo pro vás.Papírové krabičky - vlastní výroba

17. června 2014 v 21:01 | Livien |  Různé techniky
Často bojuji s problémem, jakým způsobem zabalit nějaký dáreček. Ještě častěji bojuji s problémem, do čeho vlastně, o čemž jasně vypovídá také článek Když balící papír dojde. Nedostatek papírů, mašliček i ozdůbek je totiž mou permanentní potíží. Oproti tomu oplývá moje skříň velikým množstvím různého výtvarného materiálu, a právě proto jsem se pod záštitou hesla "nejhezčí dárek je stejně ten vlastnoručně vyrobený" pustila do práce.

Groteskní romantika

9. června 2014 v 0:01 | Livien |  Jednorázovky
Trošku ironie, trošku sarkasmu, pár písmen a nějaké ty mozkové křeče. Kratší povídka, u jejíhož smyslu si nejsem jistá, zda lze pochopit.

Bořek Bohuslav - blázen?

Slunce už dávno zapadlo a prastará místní hospůdka se začala pomalu ale jistě vylidňovat. Štamgasti z blízkého i vzdáleného okolí odcházeli jeden po druhém domů, aby zítra po práci opět ve stejnou dobu mohli zasednout u svých korbelů piva. Jejich věčné stížnosti na život, na práci, mizerný plat či zvětralé pivo dávaly jediný smysl v jejich nesmyslném životě. Tedy až na jednoho z nich...

Demokratická hospůdka

2. června 2014 v 20:01 | Livien |  Hra s písmeny
Letošní semestr se nachýlil téměř ke konci a nezbývá nic víc a nic méně, než zvládnout zkouškové. Během semestru jsem navštěvovala seminář tvůrčího psaní a nebudu nikomu (ani sobě) nic nalhávat - byla to bída. Poměrně mě zklamal obsah, ale o hodně víc mě zklamaly vlastní nápady. Jak už ze samé podstaty slova totiž vyplývá - ne a ne mě něco kloudného napadnout.