Otázka chuti

12. srpna 2012 v 14:00 | Livien |  Motám se v kuchyni
Zeptáte-li se současně několika lidí, jaké je jejich oblíbené jídlo. Odpovědi budou patrně velmi odlišné. Jako nejsou dva lidé stejní, liší se i jejich chuťové vnímání. (Obzvláště u nás, kterým byly všechny chuťové buňky zabity již v raném dětství vlivem záliby rodinky v silně kořeněných jídlech.)

Někdy se mi zdá, že jako přijde každému vhod jiné oblečení k různým příležitostem, tak si lidé volí jinak i své svačiny na různé výlety. Nikdy nezapomenu, když jsme se jako rodinka poprvé rozhodli jet k moři autem a to s přáteli, se kterými se známe celý život, a naše mladší pokolení společně vyrůstalo, následně chodilo do školky a nakonec skončilo na podobných školách. Po vydatných přípravách jsme konečně vyrazili a cesta plynula docela příjemně. Nastal čas na "oběd" a auta zastavila na odpočívadle uprostřed Rakouska. Naše rodinka vytáhla domácí koláč, nějakou tu promazanou housku a spoustu ovoce. Druhá rodinka obsadila celý jeden stůl. Vyndali umělohmotné kalíšky, rozlila se všem bílá káva, doprostřed se usadil obrovský pekáč s dušeným králíkem a celá rodina se sesedla okolo onoho pekáče a pustila se do jídla. V tu chvíli mi zcela nezakrytě spadla pusa a já nevěděla, zda se smát nebo obdivovat. Mě by to rozhodně nenapadlo. :D


Další věc, která mě z hlediska stravování docela zaujala, je okruh jídel, který se v každé rodince víceméně točí. U nás jsou takovým typickým kruhem těstoviny, rizoto, knedlo zelo, nějaký ten guláš či omáčka, halušky, palačinky a tak pořád dokola. U kamarádky doma se zase stále obměňuje svíčková, rajská, řízky a čína.
Tak obdobně to končí, když si děláte svačinu do školy nebo do práce. Ustálíte se na něčem, co pak neměníte nijak zvlášť často. Já takřka po celý gympl nosila chléb s pomazánkovým máslem, plátkovým sýrem, paprikou a kouskem salátu. Občas chleba střídala houska nebo rohlík. Poslední rok už jsem ten chleba s paprikou nemohla ani vidět a konečně jsem začala se svačinkama trochu experimentovat a vynakládat na ně větší úsilí. Hned se do té školy chodilo líp. :)


Stejným způsobem mě zaujaly odpovědi v soutěži Za barem II, co se hodí jako svačinka k vodě. Na jedné straně to bylo obložené pečivo, na straně druhé připravit domácí řízek. Jak už jsem pravila v samém úvodu, co člověk, to chutě. Někteří lidé tvrdí, že u vody vůbec hlad nemají, jiní by klidně zbagrovali husu, protože strávili spousty hodin plaváním a blbnutím ve vodě.
Osobně patřím spíše ke skupině první a v horké letní dny neocením žádné jídlo víc, než úžasně vychlazené a na kousky nakrájené ovoce. To je moje ideální letní svačinka (a ani u té vody být nemusím).

Několik dní zpátky vyrazila celá naše banda k vodě. Teplé sluneční paprsky ten den krásně hladily na těle (což zdůrazňuji hlavně z důvodu, že když jsem šla dnes ráno do práce, navlíkla jsem na sebe svetr) a větřík zmírňoval vedro. Tak jako pokaždé jsem si připravila menší ovocné špízky a zbylé ovoce poházela po misce. Ten den jsem ráno upekla pár muffinů a napadlo mě, proč jich pár nevzít s sebou. O cukrovou polevu nahoře jsem se nebála, ale kvůli kostičce čokolády navrchu jsem váhala. (Přeci jen, bylo opravdu docela horko.) Ukázalo se, že moje obavy byly zbytečné. Jakmile jsme na místě roztáhli deky a já vyndala krabičku muffinů z tašky, jakoby se po nich zaprášilo. Mně sice zbyly už jen ty špízky, ale jako svačinka se rozhodně osvědčily i muffiny. :)


A jaká je vaše oblíbená svačinka k vodě, do práce či do školy?

(Článek je součástí soutěže Za barem II - čtyřicáté druhé zadání)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Líbí?

Mňam!

Komentáře

1 Robka Robka | Web | 12. srpna 2012 v 14:59 | Reagovat

S tím jídelním stereotypem máš pravdu. U mě to platí hlavně v otázce svačin do práce. Je to pořád jednou a to stejné, až se mi to zhnusí a najdu si novou chuťovou variaci.
Ten dušený králík s bílou kávou musel ale vašim známým dát zabrat, ne? Já bych se z toho asi po.....
Jinak ty tvoje muffiny a ovocné špízy jsou neodolatelné. Krása.

2 Livien Livien | E-mail | Web | 12. srpna 2012 v 15:03 | Reagovat

[1]: Hele, oni na to jsou asi zvyklí. :D Mně to vyrazilo dech. Ani tak ne ta kombinace, jako to, když tam vybalili ten ooobrovský pekáč. :D Myslím, že jde o jeden z pohledů, na který nikdy nezapomenu. :D

Jinak moc  děkuju. :)

3 Jimmy Mindfuck Jimmy Mindfuck | Web | 12. srpna 2012 v 20:51 | Reagovat

Okamžitě mi to jedno po druhém servíruj! Já si zatím půjdu nachystat vidličky :)

4 Vendy Vendy | Web | 12. srpna 2012 v 22:55 | Reagovat

Když já jsem ten typ, co asi zežere všechno. Králíka i ovocné špízy, jogurt i špagety s osmaženým mletým masem, kuřecí řízky i smažený sýr, vajíčka na měkko i na tvrdo, zeleninu i kuřecí stehno. Hranolky, rýži i těstoviny, rybu i kachnu. Je málo jídel, které mě nechutnají.
Ovoce a mufinci jsou príma kombinace.
Ale ten králík v pekáči taky nemusel být špatný!

5 Livien Livien | E-mail | Web | 12. srpna 2012 v 23:21 | Reagovat

[3]: :D

[4]: No, nejspíš by měl u té vody větší úspěch než moje muffiny. :D Možná bych to někdy měla zkusit. :D

6 ethnea ethnea | Web | 13. srpna 2012 v 0:45 | Reagovat

Musim rict, ze od te doby, kdy jsem muffinovy recept cetla u tebe na blogu, uz dvakrat jsem je pekla a stava se z nich muj nejoblibenejsi sladky moucnik.

Hmm a jaka je moje oblibena svacina? Ted se me neptej, mam takovej hlad, ze bych vyjmenovala vsechno, co znam. =D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama