Hudba, která ovlivnila můj život

23. srpna 2012 v 13:00 | Livien |  Jinam se nevešlo
V mém případě by titulek měl asi znít pouze: "Hudba ovlivnila můj život." Hudba, umění, knížky a jeden takový opuštěný dům na samotě u lesa. To jsou charakteristické znaky mého dětství, které bych neměnila za nic na světě.
Jako malá jsem chodila na hodiny kreslení a poznala paní učitelku, která velmi výrazně zasáhla do toho, jak nyní vnímám svět. Navštěvovala jsem hodiny hraní na kytaru, flétny, hodiny zpěvu, hudební nauku a poznala ve svých učitelích nehynoucí obdivovatele muziky a hudebního světa. Všechny tyto osobnosti zvlášť a zároveň dohromady dokázali, že se nedívám na umění s odsouzením, nevypínám určitý druh hudby, protože "za nic nestojí", ale snažím se vnímat a hledat "to něco" co obsahují všechny aspekty našeho světa. Proč? Protože ve všem se skrývá něco krásného.


Nikdy by mě nenapadlo, že vybrat pět alb mého života bude takový problém. Poslouchám všechny žánry, spousty interpretů, ale málokdy kompletně celé album, spíš jen jednotlivé písničky. Výběr proběhl a můžu říct, že jsem se snažila vybírat podle svého nejlepšího vědomí i svědomí. Možná někdy mnohem víc proto, co mám s konkrétní hudbou spjato a jakým způsobem na mě působí, ale i tak se dá hudba poslouchat.

NEVERMIND

Interpret: Nirvana
Žánr:Grunge, Alternative rock
Rok vydání: 1991

Nirvana byla americká kapela, která vznikla v roce 1987. Jde jistojistě o jednu z nejvlivnějších kapel 90. let 20. století. Zpěvákem kapely byl všem jistě velmi dobře známý Kurt Cobain, který bohužel 5. dubna 1994 spáchal sebevraždu. Album Nevermind spolu s písní Smells Like Teen Spirit otevřelo této kapele cestu ke slávě.

"It's better to burn out, than to fade away."
Neil Young
Proč Nirvana?
Odpovědí by mohlo být na tisíc a tak použiju tu nejjednodušší z nich - protože to tak cítím. Nirvana provází můj život od samého počátku. Objevuje se už v jedněch z prvních vzpomínek, které mám. Často zněla z pokoje bráchy a já dokázala sedět dlouhé hodiny potají za dveřmi jeho pokoje a poslouchat. Až mnohem později jsem se začala zajímat, kdo to vlastně zpívá. Kurt Cobain mě fascinuje a to se nejspíš nikdy nezmění. Nevím, jestli je to z důvodu mých vlastních skrytých depresivních sklonů nebo proto, že on (stejně jako všichni ostatní feťáci a sebevrazi) věděl "to něco víc", co se mi tak těžko vysvětluje, ale co mě osobně pro změnu nutí psát a kreslit.
Když je mi nejhůř, zbývá mi Nirvana a jednou mi bude hrát i na pohřbu. Jakože nevím, jakou barvu ponožek si zítra vezmu, toto vím naprosto jistě.

"Come as you are, as you were
As I want you to be.
As a friend, as a friend, as an old enemy
Take your time, hurry up…"

ACOUSTICA

Interpret: Scorpions
Žánr:Heavy metal, Hard rock, Progressive rock
Rok vydání: 2001

Tato původem německé kapela stála na vrcholu své slávy v 80. letech, ale její jméno se již nesmazatelně zapsalo do dějin světové hudby. Písně jako Still Loving You nebo Always Somewhere zná totiž takřka každý. (Můj učitel hudební výchovy mě vždycky varoval, ať se slovním spojením "téměř každý" pokusím raději vyhýbat, protože to zdaleka nemusí být pravda. Souhlasím s ním, ale když použiju tato slova já, vlastně tím myslím, že by je měl znát úplně každý a nemůžu si nikterak pomoc.)
Proč Scorpions?
Scorpions má na svém kontě veliké množství dobrých skladeb i celých alb. Je těžké vybrat si jedno, ale nebyla bych to já, aby mě k tomu opět nevedly nějaké osobní (možná až příliš naivní) city. Jsem z rozvrácené rodiny, a ačkoli velmi dobře chápu, že to jinak nešlo, s otcem se vůbec nestýkám a nyní se máme dobře, je Scorpions kapela, která v mém duchu navždy spojuje naší rodinu. Chvilek rodinného štěstí u nás doma nikdy moc nebylo, ale tehdy, když hrála Love of My Life a já vešla do obýváku, kde matka s otcem tančili, to byl jeden z nejkrásnějších okamžiků v mém životě. Možná, že to byla právě tahle vzpomínka, která mi tak bránila uvěřit, že manželství může také hrozně rychle skončit.
O krásném hlase a kytarových sólech se snad není ani třeba zmiňovat.

"Love of my life
You've hurt me
You've broken my heart
And now you leave me."


HYPNOTIZE
Interpret: Systém of a Down
Žánr: Alternative metal, Experimental rock
Rok vydání: 2005

Zkráceně SOAD je hudební skupina pocházející z Los Angeles. Zajímavostí je, že původem jsou všichni Arménci, a proto i v jejich písničkách můžeme často objevit rytmy, které pro americký národ nejsou až tak obvyklé. Tím staví svou hudbu zase na stupínek trochu jinam.

Proč Hypnotize?
Je hezké někam patřit. Dokonce tak hezké, že nepatří-li člověk nikam, je z toho zoufalý. Osm let života jsem strávila na gymplu a bylo to neuvěřitelně přínosných osm let, které ze mě udělaly člověka, jakým jsem dnes. Potkala jsem tam obrovskou řádku lidí, kteří se stali mými přáteli snad na zbytek života a právě je a hodiny strávené s nimi, v parku anebo občas i za školou budu mít navždy spojené s albem Hypnotize od Systém of a Down.
Na rozdíl od Nirvany, která více než na texty se zaměřuje na pocity, tato kapela má mnohé texty opravdu velmi dobré a mnohdy nadčasové. Zabývají se problematikou, která by nám neměla být nikdy lhostejná.
(A pominu fakt, že miluju ty chvíle, kdy mi repráky řvou ke zbláznění, a vstřebávám hudbu každou částečkou svého těla.)

"Mezmerize the simple minded
Propaganda leaves us blinded..."


RENAISSANCE

Interpret: Stress
Žánr: melodic rock, rap
Rok vydání: 2007

O této kapele toho vlastně osobně moc nevím. Nikdy jsem se o ni nijak zvlášť nezajímala a dnes, když pátrám po zajímavých informacích, tak nemohu nic najít. Proč jsem si jí tedy vybrala?

Je tomu už nějaká řádka let, kdy jsem toto CD dostala jako dárek po mnoha hodinách poslechu u svého, nyní už bývalého, přítele. Stále jsme ovšem dobří přátelé a jakési spřízněné dušičky a na časy, které jsme strávili spolu, nikdy nepřestanu vzpomínat. Byl osobou, která mi nikdy nevnukla představu, že bych nemohla dokázat to, co si vysním a dohromady jsme si dokázali představovat hodiny a hodiny. Už tehdy bylo jasné, že sny ohledně nás dvou budou navždy jen pouhými sny, přesto, když si tyhle písničky znovu pustím, vidím jeho.
Zní to skoro, jako kdyby mi o samotnou hudbu ani nešlo, ale jen o mé osobní vzpomínky a pocity. Není tomu tak a následující ukázka vám ukáže, jaká kombinace hlasu, jazyka a melodie mi dokáže zaručeně podlomit nohy.

"On était 5 on avait rien ou plutôt on avait que nous.
Une poignée de rêves et un monde qui veut pas de nous."

BORN TO DIE

Interpret: Lana del Rey (vlastním jménem Elizabeth Grant)
Žánr:indie pop, sadcore, trip hop
Rok vydání: 2012

Lana del Rey je americká zpěvačka a skladatelka, která se mezi hudebními hvězdičkami nepohybuje nijak zvlášť dlouho a přesto už zvládla svým albem Born to Die dobýt kus světa.

Proč Born to Die?
Tahle dáma mě udržela na nohou, když jsem to nejvíc potřebovala během maturity, přijímaček na vysokou i doma. (Myslím, že nebýt jí, tak k té maturitě asi ani nepojedu, jak se mi klepaly nohy.) Málokdy můžu říct, že zbožňuju naprosto všechny písničky alba, ale v tomto případě tomu tak skutečně je. Líbí se mi její nakřápnutý hlas, ale i výšky s těmi charakteristickými moderními prvky, které dnes protkávají téměř každou novodobou hudbu. A to, že mi připadá fascinující a krásná je jen další bezvýznamné plus, které zařadilo její, necelých osm měsíců staré, album do vrcholu mého pomyslného žebříčku.

"Don't make me sad, don't make me cry
Sometimes love's not enough when the road gets tough
I don't know why..."
Skládala jsem svůj článek podle roků vydání, nejde o žebříček jedna až pět. Tak jako se střídaly styly a žánry, tak se v mé maličkosti občas perou zcela protichůdné pocity. Nerozumím tomu, když někdo poslouchá jen jeden žánr, protože já se musím na hudbu cítit a musím cítit s ní. Chtěla jsem obsáhnout pop, rock, hip hop i metal, což se mi zcela nepovedlo, stejně jako mě mrzí, že nemůžu zmínit ani jedno české album. Co se ovšem dá dělat - toto je můj výběr. :)

(Článek je součástí projektu Alba, která mi změnila život na blogu Robky)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Opti-Mystique Opti-Mystique | Web | 23. srpna 2012 v 14:47 | Reagovat

Nirvana. Jéé. mně teda nejvíce sedlo In Utero, nevím proč, nevím jak, ale je to tak :D
A projekt je to úžasný, myslím, že si najdu chvilku času a udělám ho :)

2 Robka Robka | Web | 23. srpna 2012 v 14:50 | Reagovat

Děkuji za obsáhlý a krásný článek. Je fajn, že máš své oblíbené v různých žánrech, myslím, že není dobré ustrnout v hudbě jen v jednom stylu.
Nevermind bylo jedno z prvních oblíbených alb mé dcery - je zajímavé, že na Nirvaně vyrůstala celá generace, narozená koncem osmdesátých a začátkem devadesátých let. Scorpions Acousticu mám doma na DVD, ale abych se přiznala, zrovna tahle předělávka Queenů se mi nelíbí. Mám radši originál Live of my Life - je to pro mě srdeční záležitost a vždycky vidím Freddieho, jak sedí u klavíru a zpívá, zbrocený potem a celý stadion s ním... (to znám z DVD, naživo jsem ho bohužel nezažila.)
System of The Down jsem začala poslouchat poměrně nedávno a zjistila, že je to skvělá muzika. Propracovaná, proměnlivá, zkrátka svá a nezaměnitelná. Hlavně tedy díky Serjovi.
Když jsem viděla tu Renaissanci, myslela jsem prvně, že je to kapela, kterou shodou okolností taky znám. Ale on je to název alba. Abych se přiznala, neposlouchám moc ráda rap, nebo hip-hop, i když je to vlastně styl s moc zajímavou historií. Dost dávno jsem na blog psala šokující příběh jednoho hip-hopového hudebníka a tehdy mě to chytlo za srdce, protože jsem pochopila, že rap, nebo hip-hop nejsou jen zlaté řetězy kolem krku vypasených černochů a nahé holky, co se kroutí u tyče. Je to tu : http://plant.blog.cz/1008/zajimave-hudebni-pribehy-emmanuel-jal
Poslední album jsem ještě neslyšela, ale podle ukázky zní dobře.

3 Livien Livien | E-mail | Web | 24. srpna 2012 v 23:16 | Reagovat

[1]: To je prostě tak, jak to člověk cítí. :) Rozhodně si tvůj článek moc ráda přečtu. ;)

[2]: A já moc děkuji za krásný a obsáhlý komentář. :) To se mi právě na hudbě a lidech líbí - ta proměnlivost, ty pocity. Vždycky mě fascinovalo, že někdo určitou věc tak miluje a druhému se nelíbí. :)
No, konec řečí - moc děkuji za hezký projekt. Strávila jsem pár prozpívaných hodin a připoměla si staré citovky. Musím to dělat častěji.

4 Vendy Vendy | Web | 25. srpna 2012 v 13:46 | Reagovat

Máš pravdu, je hodně těžké vybrat jen pět alb, které nějakým způsobem zapůsobily v tvém životě. Když je jich tolik!
Z tvé sbírky téměř nikoho neznám,snad jen Scorpions, jejichž melodické rockové ploužáky mám hodně, hodně ráda. A přestože už je znám hodně dlouho, nikdy mi nezevšední.

5 Livien Livien | E-mail | Web | 25. srpna 2012 v 14:14 | Reagovat

[4]: Můžu jedině souhlasit, některá hudba prostě nikdy nepřestane okouzlovat. :)

6 Miloš Miloš | Web | 27. srpna 2012 v 2:02 | Reagovat

Z tvého výběru mám nejradši Nirvanu a od nich speciálně skladbu Lithium http://www.youtube.com/watch?v=pkcJEvMcnEg,
od Scorpions se mně nejvíce líbí Send Me an Angel http://www.youtube.com/watch?v=1UUYjd2rjsE, i ten klip od Monument Valley je moc pěkný.

7 Miloš Miloš | Web | 27. srpna 2012 v 2:03 | Reagovat

Nevím proč, ale můj komentář se vyhodnotil jako spam.

8 Livien Livien | E-mail | Web | 27. srpna 2012 v 20:33 | Reagovat

[7]: Také nevím, ale už jsem to napravila. :) Jinak z mého výběru je Nirvana top i pro me, mám-li být upřímná. Bylo těžké vybrat jenom jednu ukázku, protože třeba Lithium mám také hrozně moc ráda, dále Where did you sleep last night nebo Something in the way a pak asi všechny ostatní. :D Každopádně souhlas. ;)

9 Smithb140 Smithb140 | E-mail | Web | 6. října 2014 v 16:29 | Reagovat

Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful, let alone the content! dfkkfbcfeccegedg

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama