Státní maturita 2012

31. května 2012 v 23:51 | Livien |  Život
Události několika posledních dní mi nedají a musím psát tento článek. Zařadila jsem se mezi zdárné maturanty, kteří výmyslem ála státní maturita prošli. Mám ovšem na srdci pár věcí, které nemohu překousnout. Státní maturita (společná část) je neskutečná fraška!

Pomineme-li fakt, že stojí neuvěřitelné množství peněz něco, co vlastně ani nefunguje, stala se státní maturita mezníkem, který českou vzdělanost zabije ještě mnohem víc. Co tím myslím?

Miluji český jazyk. Vím to už velmi dlouho, a víte to i vy všichni mí čtenáři. Kdyby tomu tak nebylo, nedokáži už více než šest let přispívat do blogového světa svými hlody, svými povídkami a články. Chybičky se vloudí, ale podívám-li se do mé věkové kategorie, dovolím si poznamenat, že na tom nejsem s gramatikou nijak zvlášť špatně. Dokonce bych si namyšleně dovolila říct, že kratší věty dokáži napsat i více než slušně. A přece…


Začněme od začátku. Jak mnozí velmi dobře vědí, státní zkouška z českého jazyka se skládá ze tří částí. První z nich je didaktický test obsahující mimo jiné otázky dějepisného a zeměpisného charakteru. Při dotazu proč tomu tak je se ve veřejné diskuzi na stránkách novamaturita.cz nechala slyšet paní Andrea Kapustová s předem připravenou odpovědí: "Tato úloha ověřuje, zda se žák orientuje v obecném historickém a kulturním kontextu….Pro to, aby žák zvolil správnou odpověď, však musí znát i určité základní historické a kulturní reálie. Smyslem úlohy je prokázat, že žák má základní všeobecný rozhled, který by měl patřit k výbavě každého maturanta bez ohledu na studovaný obor."

Dovolím si poznamenat, že stále hovoříme o maturitě z českého jazyka, nikoli o všeobecném přehledu. Má-li tomu tak být, nechť je založena další povinná maturitní zkouška, která se zaměří tímto směrem. Mýlím se snad, když si marně myslím, že onen přeslavný didaktický test by měl ozkoušet hlavně gramatické znalosti a základní pravidla českého pravopisu? Není to snad v době, kdy spousta mých vrstevníků nezná ani vyjmenovaná slova, mnohem více potřebné, než prachobyčejné vyčítání z textů a grafů? Ano vážení, o tom totiž 80% didaktického testu je. Nemusíte se naučit vůbec nic.

Pokračujme ovšem dál. Druhou částí je ústní zkouška. Pobavme se, protože pro složení nižší úrovně si vyberete dvacet knížek a jednu z nich si následně losujete. Osobně mi padla do ruky slavná komedie Lakomec od Moliera. Celá zkouška obsahovala tři otázky ke knížce. (Charakterizujte hlavní postavu, zařaďte do historického kontextu a určete žánr díla.) Druhou částí byl neumělecký text, který taktéž obsahoval tři otázky. (Vyjmenujte slovní prostředky, účel napsání článku a styl a třetí otázka úplně zcestná.)

K celé maturitě z českého jazyka jsem se nenaučila NIC. Velmi živě si pamatuji, jak se můj o pár let starší bratr učil dalších 25 okruhů a kolik času nad tím strávil. Mám stejnou známku jako on, ale já se nenaučila nic a celá příprava k maturitě mi trvala asi tak deset minut. Myslím si snad jen já, že k maturitě by se člověk učit měl? Nebo je to jen klamný dojem, kterým nás od malička krmí?

Nyní část poslední, protože jak se říká: "To nejlepší nakonec."
Poslední hodnocenou částí byla slohová práce na vybrané téma. Od loňského roku poprvé neměla být opravována na škole, ale přihlásili se lidé, kteří prošli přípravným kurzem. (Něco ve stylu: "Jak správně opravit písemnou práci.") Jak pečlivě asi byli tito lidé vybíráni? Dělali na začátku nějaký kvíz? Psali diktát? Nebo testík z gramatiky? Pochybuji.

Ze slohové práce z českého jazyka mám téměř o deset bodů méně, než ze slohové práce z němčiny. Budu upřímná - německy neumím vůbec. Jsem si vědoma gramatických chyb, chyb ve stavbě vět a tak podobně. Oproti tomu jsem si jistá, že má slohová práce z češtiny gramatické chyby neobsahovala, splnila slohový útvar, délku, vycházela z textů, a přesto - mám o tolik bodů méně. Tak si jen říkám - vyspal se snad můj hodnotitel češtiny ten den hůř než ten, co mi opravoval němčinu? A jak je možné, že mám češtinu, které se věnuji každý den od samého sklonku dětství o tolik horší, než němčinu, kterou se učím sotva pět let?

Ovšem PERLIČKU NA KONEC, ať se pobavíte i vy. Podívejte se na blog Dori, jejíž článek úroveň vybraných hodnotitelů vystihuje naprosto dokonale: "A to má být oficiální dokument..."

Státní maturita, pokud se nemýlím, měla úroveň maturit zvýšit. Máte ovšem pocit, že se tomu tak stalo? Stojí neuvěřitelné peníze, vaše peníze… Měli jsme se vyhnout nespravedlivému hodnocení na školách a místo toho zde máme něco, co je zneužitelné ještě mnohem víc. Podívejme se na situaci v české vládě, podívejme se na všechny ty úplatky. Neříkejte mi, že bude tak těžké si pozitivní hodnocení koupit a jak dlouho bude trvat, než vyplavou na povrch i zadání testů před maturitou.

Ne - státní maturita, tato forma maturity, je špatné řešení a není to krok kupředu, spíše kilometr zpět. Nikdo mi to nevyvrátí, protože já tím nyní prošla.
Livien
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Jste také příznivcem rychlého občerstvení? A jaká je vaše nejčastější volba?

KFC
McDonald´s
Burger King
Nenavštěvuji nic z toho.

Komentáře

1 Olivka Olivka | Web | 1. června 2012 v 2:11 | Reagovat

Jsem ráda, že reaguješ i na debatu na oficiálním serveru státní maturity.
Upřímně, jsem z toho rozladěná a vytočená a nevím co ještě. Moje maturita mi ukázala, že umím lépe anglicky než svým mateřským jazykem. Čert vem ústní část a didaktické testy, v žaludku mi momentálně leží nejvíc sloh. Náš (předpokládám, že určitou část naší třídy opravoval jeden člověk) hodnotitel se nejspíše rozhodl, že má málo propadlých. Výsledkem je pět neprošlých a zbytek s údivem (včetně mé maličkosti) zjistilo, že jim k tomu moc nescházelo. A to musím říct, že jsem odmaturovala na gymnáziu a s lehčí úrovní, kterou dle mého původního názoru měli všichni s přehledem udělat. Čímž chci říct, že a) nikomu z CERMATu nepřijde zřejmě divné, že člověk, co měl celé 4 roky studia střední školy na vysvědčení vyznamenání, najednou prolítne ze slohu a tím pádem by měl mít na vysvědčení maturitním 1, 1, 1, 5, b) když neprošlo gymnázium, jakou šanci pak mají lidé např. z "integrovek"?
Jsem ještě moc ovlivněna vlastními pocity a je to jistě znát. Za to se omlouvám.

2 Robka Robka | Web | 1. června 2012 v 5:37 | Reagovat

Státní maturiry jsou zkrátka vyhozené peníze. Co se týče těch "hodnotitelů", dívala jsem se na odkaz, který jsi tu dala a byla jsem upřímně zděšena. Je to doslova výsměch a takové věci by se prostě stávat neměly.
Myslím, že je to spíš krok zpět, než něco, co by mělo přispět k nezaujatému hodnocení znalostí, které se studenti za čtyři roky naučili.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 1. června 2012 v 7:43 | Reagovat

Bože....já jsem upřímně zděšena.
Maturovala jsem jako poslední ročník bez státní maturity, tedy před dvěma roky.
Čeština pro mě byla nejdřív o psaní slohu. Ale ne o sto nebo kolika slovech, ale minimum byla stránka na počítači, tedy ručně stránka a něco, já napsala čtyři a půl na počítači.
Pak byla ústní s třiceti okruhy, které jsem musela umět, seznamem četby, kterou jsem musela umět a gramatickým textem s pěti otázkami ohledně mluvnice.
A měla jsem za dvě, naštěstí, protože jsem si vytáhla realismus a ne žádnou poezii, která mi nikdy nešla.
Tohle mi připadá spíš jako olympiáda z češtiny nebo ty šílenosti jménem SCIO...kdybych dělala takovouhle maturitu, nemusela jsem čtyři roky do školy chodit, vždyť to, co se tam učí, je pak úúúúplně na nic. Z toho se maturita nedělá...

4 Dori Dori | Web | 1. června 2012 v 8:07 | Reagovat

Já už k tomu ani nemám co říct. To se prostě nedá. Nad tím člověku zůstává zrak stát... A to jak ohledně toho komentáře, tak i těch didaktických testů.

5 T. T. | Web | 1. června 2012 v 8:29 | Reagovat

A já si myslela, že jsem tu češtinu zvládla tak dobře, protože jsem se průběžně připravovala. No tak nic. Pravda je, že s češtinou měl didakťák pramálo společného, ale mě to moc problém nedělalo a to jsem měla těžší verzi. Ale slyšela jsem ty nadávky a stěžování si od ostatních. A na slohovku jsem asi měla dobře vyspaného hodnotitele.
Celá tahle státní maturita mi stejně přijde jako blbost. Proč by měly tutéž maturitu dělat jak gymnázia, tak i třeba průmyslovky, když to stejně není o češtině jako takové.

6 Livien Livien | Web | 1. června 2012 v 8:31 | Reagovat

1] No mě by hrozně zajímalo, jak pak dopadly ostatní střední školy, co se češtině nevěnují tak intenzivně jako gymnázia. Musím si vyhledat nějaké ty statistiky, protože to jako většina lidí neodmaturovala ze slohu? Ale jak si ho pak představovali? Umělecké dílo, které závratným způsobem změní následné dějiny světa? Neuvěřitelné. Jasně, já si nemůžu stěžovat. Mám na výzo z češtiny za dvě, ano čekala jsem jedničku, ale smůla, každopádně
momentálně mi jde o něco absolutně jiného a rozhodně se v tom nepřestanu šťourat.

[2]: Ano, já se teda tak tak snažím krotit hrubý slovník, ale slovo výsměch to vystihuje přesně. Studenty, co stále píšou nějaká cvičení, dikdáty, písemné práce najednou hodnotí člověk, co o gramatice nejspíš ani neslyšel.

[3]: Jenže jsi měla za dvě s nějakou úrovní. Něco jsi uměla a předvedla. My teda nemuseli nic.

7 Christine Christine | Web | 1. června 2012 v 9:12 | Reagovat

Nezbývá než souhlasit. Sice maturuji až příští rok, ale nedalo mi to a před pár dny jsem se nahrnula na již zmíněné stránky maturit, abych si testy vyzkoušela. Když jsem viděla český jazyk, myslela jsem, že je to vtip, protože to s češtinou v závěru nemá skoro nic společného. Grafy a tabulky? Tak to asi vážně ne. Ale ono se není čemu divit, když si vezmu, že gramatiku na střední skoro nemáme. Jednou za x týdnů. A pokud je to takhle i na jiných školách většina lidí by asi z ryze gramatických testů neodmaturovala... Bohužel.

8 Lisi Lisi | Web | 1. června 2012 v 9:15 | Reagovat

Já jsem maturovala před 2 roky, maturitní písemku jsem psala ještě jako tu velkou slohovku a musím říct, že jsem za to ráda. Máte možnost ty písemné práce vidět?

9 Livien Livien | Web | 1. června 2012 v 9:55 | Reagovat

[7]: Ale no taak, gramatika se bere prvních pět let na základní škole. Vyjmenovaná slova, pravopis - to prostě musí zvládnout úplně každý Čech, i kdyby si to už celý zbytek života neopakoval. Alespoň to je můj názor. :)

[8]: Dneska jsem si byla pro posudek slohové práce ve škole. Jsou tam jen body, žádný komentář nic (ten se píše jen těm, co neodmaturovali). Opravená práce se nám do ruky nedostane a stejně tak škole. Musí se psát cermatu, k čemuž se ovšem také chystám. Nelíbí se mi, jak to nyní funguje.

10 Dottie Dottie | Web | 1. června 2012 v 10:01 | Reagovat

Ty dějepisný a zeměpisný otázky v didakťáku mě taky naštvali, protože tyhle dva předměty, jsme na škole měli jenom dva roky ze čtyř a fakt mě nenapadlo, že si k češtině musim pročítat ještě sešity z dějepisu a zeměpisu.
U ústní zkoušky jste teda měli sakra málo otázek. Já si teď nepamatuju všechny, ale okolo deseti jich bylo a k neuměleckýmu textu asi pět.
Slohový práce ještě nevím a docela se začínám bát. Ten obrázek, na který odkazuješ.. To je teda síla.

11 Sasanka Sasanka | Web | 1. června 2012 v 16:24 | Reagovat

Ne že bych si stěžovala, mě rozhodně nevadí, že se nebudu muset učit. Angličtinu zvládnu levou zadní, na češtinu si pročtu obsahy knížek a na ZSV (které mě příští rok čeká) se stačí připravit každodenním koukáním na zprávy :) Jediné, co mě fakt bude stát hodně úsilí, je školní část, která (bohužel nebo bohudík?) zůstala podle starého schématu...
Obrázek od Dori mě upřímně vyděsil!

12 hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. hahaporadnevimjakouprezdivkusemmampsat. | Web | 1. června 2012 v 22:19 | Reagovat

děsí mě hlavně to, že když jsem si letošní test zkoušela na netu, s přehledem bych dostala dvojku! v mym věku! s tím, že před sebou mám víceméně celou střední. to co psala dori mě vyděsilo ještě víc, tohle je hnus. krom toho, že tam bylo čtení z grafu, tak tam chtěli znát revoluční rok (??!) a jestli tohle má být něco, co ověřuje znalost češtiny, tak už vážně nevím.

13 Christine Christine | Web | 1. června 2012 v 22:38 | Reagovat

[9]: Tak narovinu, kolik Čechů by to v závěru zvládlo? Podle mně moc ne. To by pak rovnou mohli maturity zrušit, protože by se ukázalo, že jsme národ úplných tupců...

14 Iris Iris | Web | 2. června 2012 v 18:35 | Reagovat

tak vdost jsem slyšela, že státní maturity jsou k ničemu a je to tak, celý roky to šlo i bez nich, a teď se do toho vrazily peníze a je to špatně, jak jinak, dalo se to čekat
i loni to byl propadák

15 Xavier Fender Xavier Fender | Web | 2. června 2012 v 20:16 | Reagovat

Že to sníží úroveň vzdělávání, jsem se začal bát už když jsme si minulý rok zkoušeli jen tak mimochodem maturitu z angličtiny. I ten největší debil ze třídy u toho didaktického testu obstál. Smutné. A ještě horší je, že i samotní učitelé považují státní maturitu za ubohý výmysl, který se vysmívá školství, ale nemohou s tím nic dělat. :(
Celé je to špatně. :(

16 Livien Livien | Web | 2. června 2012 v 20:32 | Reagovat

[13]: Tak teď mi přijde, že lidé dost opomíjí fakt, že maturita není nutnost, kterou v životě mít musíš. Měla by to být zkouška, kterou ani spousta lidí zvládnout nemám, pokud na to nemají. Přesně to byl důvod (leč neúspěšný), proč byla státní maturita zavedena. Má to snížit počty maturantů, kteří si jí dle vědomostí prostě nezaslouží. Pokud člověk gramatiku nezvládne, tak by tu maturitu prostě mít neměl. :) Není zavedena proto, aby jí měl každý. Tohle je můj názor. :)

[14]: Co dodat než souhlas. Myšlenka státní maturity a vyřazení maturantů, kteří vzděláním maturantům neodpovídájí je dobrá, ale to provedení (jak už bývá v naší České republice zvykem) se opět nepovedlo.

[15]: Vystihl jsi to úplně přesně. U nás je to také tak.

17 Alexandra Gryffin- Fox Alexandra Gryffin- Fox | Web | 3. června 2012 v 0:13 | Reagovat

Myslím, že státní maturita by měla přitvrdit - neměla by to být samozřejmost, kterou může mít každý učeň, který je spokojený, když to dá za čtyři. Bohužel, státní maturita je polotovar dobré myšlenky a nemyslím si, že s tím někdy něco udělají. Ještě, že to mám za sebou a úspěšně.
Problémem je, že dnes jsi bez maturity nic a máš problém najít i místo blbé uklízečky na 40Kč/h aniž by jsi ji měla. To je podle mě špatně a mnoho lidí, kteří ani studovat nechtějí, to nutí ztrácet čas na škole. Ve Švýcarsku je normální, že lidi skončí základku a jdou hned pracovat. Když je škola nebaví, najdou si místo servírky a jsou spokojení. Netvrdím, že je to dobře a že si nejsem jistá, jestli v patnácti letech dokáží dobře rozhodnout o své budoucnosti, ale v jisté smyslu je to uvolňuje. Práci seženou a když nepotřebují být architektem nebo učitelem, je to pro ně zbytečné a akorát zabírají místo ve třídě.
Popravdě, moje jediná příprava na maturitu z češtiny bylo čtení knížek a dělání rozborů. O svaťáku jsem je ani nečetla a stejně mám za jedna. Na jednu stranu jsem ráda, že jsem se nemusela učit všechny maturitní otázky, na druhou stranu si říkám, co je to sakra za zkoušku, když moje jediná práce bylo přečíst si knihu pak o ní povídat. Blbosti z D-testu zvládne každý deváťák (to i ty scia na přijetí na gympl byly těžší) a slohovku? Za dvacet minut hotová a to jsem přesáhla o sto slov a musela jsem dva odstavce vyškrtat, protože patřily do úvahy a ne do popisu.

18 Martin Martin | Web | 3. června 2012 v 9:12 | Reagovat

Tak především chci říct, že je obecně známo, že úroveň všeho (bohužel) klesá neuvěřitelně dolů, viz. maturity, jak píšeš ve svém článků. Myslím, že s takovou už budou potom Češi jako laciný "odpad"! Nerad to říkám.

Když jsem si přečetl článek u Dori, tak jsem se pobavil nad tím, jaké tupce, s prominutím, můžou posadit do vyšších křesel. Nedokáží a ni vypsat vyjádření... no hrůza!

19 Livien Livien | Web | 3. června 2012 v 15:19 | Reagovat

[17]: Ano, na polotovary dobrých myšlenek jsme my Češi naprostí přeborníci. :D
Jinak právě s tím, že maturitu ani nemá mít každý naprosto souhlasím. Celé je to špatné. Říkáš naprosto přesně, že pro některé je to jen utrpení, nutné zlo, které musí překonat. Jenže to tu tak nyní, bohužel, opravdu funguje.

[18]: Nejsem si jistá, jestli jsme teď něco jiného. Pokud je vláda odrazem lidu, tak to teda potěš koště...

20 Nikk Nikk | Web | 3. června 2012 v 16:40 | Reagovat

Státní maturity jsou hnus, velebnosti - alespoň v této fázi, kdy ještě nejsou vychytány všechny mouchy.
Maturovala jsem před dvěma lety, tudíž jsem se ještě státním maturitám vyhnula a ten rozdíl, který vidím mezi námi a státními maturanty, je někdy obrovský. Ani gymnazisté nemají mnohdy takový přehled o literárních dílech jako my, co jsme odmaturovali před érou již zmiňovaných státních maturit.
Za nás se říkalo, že je maturita fraška, co je to tedy nyní? Upřímně lituji těch maturantů, kteří jsou chytří a jejich inteligence bude kvůli tomuto kiksu v budoucnu znehodnocována (i když doufám, že nebude.
Na druhou stranu - slohové práce u nás byly hodnoceny poměrně mírně (asi proto, že mezi tématy slohových prací byly pseudocitáty typu "Žádná pevnost nemůže být tak pevná, aby nebyla dobyta penězi." či "Mnoho si člověk přeje a přece málo potřebuje.").
Občas mi připadá úsměvné, když si maturanti stěžují na to, že musí přečíst 20 knih (nebo kolik vlastně). Jak už jsi zmínila, tvůj bratr se musel na maturitu z českého jazyka biflovat a u ostatních tehdejších maturantů to bylo nejinak. V každém z 25-ti okruhů bylo obsaženo minimálně 10 autorů, o nich jsme museli něco málo vědět (a nejenom o nich, také o tehdejší době), u každého autora vyjmenovat několik jeho děl a nakonec si zkoušející vybral jedno dílo a to jsme museli převyprávět. Přečíst všechny díla se samozřejmě nedalo, takže jsme se děj učili z internetových čtenářských deníků. Dnes se na maturitu z českého jazyka nemusí studenti tolik učit a ty to potvrzuješ.
Opravdu úroveň školství klesá, vidím to i nyní na vysoké škole a při pomyšlení, že jí proplouvají i lidé, kteří jsou naprosto neschopní, mě děsí.

21 Vendy Vendy | Web | 3. června 2012 v 18:28 | Reagovat

[16]: Livien, tady bych trochu oponovala, v dnešní době se maturitní vysvědčení pokládá téměř za samozřejmost. Mnohdy je přímo vyžadují, kdo má "jen" učňák, je odstaven.
I když, záleží, o jakou práci jde.
Ale v době, kdy i na práci uklizečky požadují angličtinu, se ničemu nedivím.
(S tou angličtinou je to pravda, viděla jsem inzerát, kde skutečně hledali uklizečku se znalostí angličtiny. Čemuž jsem se upřímně vychechtala, protože kdo umí anglicky, určitě se nebude drbat s uklízením, ale bude chtít do nějakého pěkného teplého místečka.

22 Vendy Vendy | Web | 3. června 2012 v 18:32 | Reagovat

P.S. k Dori jsem se byla podívat a upřímně řečeno, tohle mi vyrazilo dech. Asi bych se zkkoušejícího a hodnotícího zeptala, jestli se nezměnily pravidla českého pravopisu, a ukázala mu onu šílenou hrubici.
Vždyť to bije do očí!
A navíc to zase ukazuje na trend, který u nás v posledních letech frčí - že na důležitých místech sedí tupci a nadutí blbci. Kteří mají bohužel moc ovlivnit naše životy.
Jak si někdo povzdechl: dej volovi moc a nestačíš se divit.

23 Livien Livien | Web | 7. června 2012 v 9:46 | Reagovat

[21]: Nevím, zda jsi četla komentář Alex, jak to chodí třeba ve Švýcarsku. Tak takový sdílím názor a tak by to mělo vypadat i zde. Povinnost mít maturitu mi přijde naprosto zcestná, protože pak nečekaně hranice vzdělání stále klesají a tento papír v dnešní době nevypovídá absolutně o ničem,, protože maturitu "má přece každý". Pomalu to tak začíná být i s diplomy na vysokých školách.

Každopádně jinak naprosto souhlasím. Lidé, kteří sedí na předních místech našeho státu jsou neuvěřitelně k pláči.

24 streetqnektarinka streetqnektarinka | Web | 7. června 2012 v 15:36 | Reagovat

já mám hrozný strach z maturity, co když se učíme na tuto verzi státní maturity a ve čtvrťáku bude zase jiná verze???!!! :(

25 Livien Livien | Web | 7. června 2012 v 17:07 | Reagovat

[24]: Pak bys byla dítě štěstěny a něco bys uměla. ;) Ale myslím, že se bát nemusíš. Stálo to už neskutečné množství peněz na to, aby se to zrušilo. ;)

26 Karfigolka Karfigolka | E-mail | Web | 4. března 2015 v 10:21 | Reagovat

Naštěstí mě tohle minulo, další celkem zbytečnost. Lepší je studovat po střední něco jiného. Já chci zkusit Mba http://www.mba-titul.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama