Prosinec 2011

John Irving: Pravidla moštárny

30. prosince 2011 v 10:50 | Livien |  Recenze
Jonh Irving je americký spisovatel a držitel Oscara za scénář ke stejnojmennému filmu Pravidla moštárny. Přednášel také jako univerzitní profesor anglickou literaturu 19. století. Většího ohlasu se mu dostalo až po napsání jeho čtvrté knihy Svět podle Garpa, která ho tím vynesla na žebříčku úspěšných amerických spisovatelů. Nyní má na svém kontě již patnáct románů.

Rok prvního vydání: 1985 (1. vydání v ČR 1994)
Počet stran: 624
Nakladatelství: Odeon
Hlavní postavy: Homer Wells, Wilbur Larch, Candy,Wally Worthington

Citace: "Když chce člověk vyprávět věrohodný příběh, musí mít dobře promyšlené detaily."
John Irving

Již poněkolikáté se snažím stručně a výstižně popsat děj Pravidel moštárny. Marně. Na více jak šesti stovkách stran se odvíjí příběh několika generací a mně připadá, že nemám právo se o nic takového ani pokoušet, protože tím nenávratně poničím hodnotu celé knihy. Dovídáme se, proč talentovaný doktor Wilbur Larch zůstává na celý život v malém městečku St. Cloud's. Začínáme chápat jeho odkaz lidstvu. Jsme u toho, když se malý Homer poprvé podívá na svět, stejně jako u všech jeho adoptivních rodičů. Vidíme cestu, ve které dospěl k rozhodnutí zůstat i nadále v sirotčinci, ale i jeho obrovskou touhu ho opustit.
Celá kniha obsahuje tolik nádherných momentů, že mé bídné pokusy o psaní končí neúspěchem.

S Pravidly moštárny se mi po dlouhé době dostalo do rukou také pochopení. Pochopení, proč jsem vždycky měla ráda knihy. Jde o příběh, kde se sice nevyskytuje žádná velká akce, žádné zvláštní vzrušení, ale děj plyne tak uklidňujícím způsobem dál jako sám život.

Když balící papír dojde...

29. prosince 2011 v 18:08 | Livien |  Jak originálně zabalit dárky
Ve chvíli, kdy za mnou přišel mamky přítel s prosbou, jestli bych i jemu mohla zabalit dárek, bylo pět hodin. Měla jsem za sebou zhruba devět hodin balení dárků a necítila jsem už nic jiného než odpor ke všem vánočním papírům, mašlím a hlavně izolepě (tedy upřímně - k jenomu z nejlepších vynálezů lidstva, protože s ní se dá spravit úplně a naprosto všechno). Objevil se tak přesně ten případ, kdy jsem z nějakého důvodu nedokázala říct ne, ačkoli jsem si k té věcičce na zabalení sedala s tááákovou nechutí. A co to vzniklo? :D
Parodie na vánoční dárek.

Tradice v tradici

29. prosince 2011 v 10:43 | Livien |  Jak originálně zabalit dárky
Tradice dávání dárků je známá už mnoho let. Jejich balení ovšem není tak staré. Velmi pomalu se začaly objevovat i papíry s vánoční tématikou, různě zdobené mašle a v dnešní době jde tento vývoj stále kupředu v podobě různě tvarovaných ozdobných krabiček a sáčků. Téměř v každém obchodě vám nabízejí možnost nechat si dáreček hezky zabalit a ve větších centrech existují i samostatné balící stánky. Veliká výhoda pro ty, kteří se s balením nechtějí mořit, anebo jsou prostě neuvěřitelně nešikovní.

Moje rodina v tomto vánočním i nevánočním balení byla vždycky tak trochu výjimkou. Od malička mě učili, že balení dárků je téměř stejně důležité jako dárek samotný. Ukáže se na tom, zda vám na druhé osobě opravdu záleží a zda jste si dali nějakou tu práci. Kolikrát divně vypadající hrouda ozdobného papíru olepeného izolepou, aby držela tvar, potěší mnohem víc, než honosně ozdobená krabice z obchodu, protože je vidět, jak neuvěřitelně se ten člověk snažil a právě pro vás. Možná z tohoto důvodu asi patřím mezi lidi, kteří balící služby ještě nikdy nikde nevyužili. Ať už jde o Vánoce, narozeniny, výročí či svátek, vždycky si sedám k hromadě dárků a pouštím se do toho. Tento rok už to zašlo tak daleko, že kromě svých vlastních za mnou přicházeli různí členové rodiny i přátelé, že potřebují pro svou blízkou půlku zabalit dáreček, aby to bylo hezké, romantické či originální.