Ve znamení hákového kříž

29. září 2010 v 7:26 | Livien |  Život
Ve středu 3. 3. 2010 se ranním vlakem z Frýdlantu vydalo do Liberce 13 odvážných. Postupem cesty se však celkový počet účastníků vyhoupl téměř na plný počet naší neohrožené třídy. Cílem byl válečný kryt, v Severočeském muzeu výstava pod názvem "Ve znamení hákového kříže" a jako bonus i výstava fotografií Jiřího Stránského pod názvem "Magická příroda tří
kontinentů".
Na své si ovšem ve zbývajícím čase mohli přijít i hudebníci s malou sbírkou postup
ného vývoje klavíru v čase.

Ve znamení hákového kříže

"Vítám vás zde a nejspíš můžeme začít prohlídku."
Podobně asi zněla úvodní slova našeho průvodce a my se plni nadšení a odhodlání pustili do průzkumu podzemních chodeb a tunelů. Některým nadšený výraz ve tváři vydržel, jiní jej postupem času blouděním dlouhými kamennými chodbami zatuchlého vzduchu brzy začali postrádat.

"Tento kryt je zkonstruován a vybaven tak, že se zde lidé mohou ukrývat v rozsahu do 72 hodin. Pod podmínkou, že si přinesou své vlastní trvanlivé zásoby a s miláčky typu koček a psů se rozloučí již doma. Úkryt je vybaven mimo jiné tlakovými dveřmi, tlakovými uzávěry, nouzovým východem, dále zásobníky na vodu, dekontaminační předsíní, místnostmi pro ukrývané a speciálními technologickými místnostmi,"postupně vyprávěl náš průvodce a svůj výklad prokládal veselými příhodami z návštěv jiných škol.

Čas se přehoupl a my po čase stráveném v podzemí a po bloudění chodbami a chodbičkami všeho druhu spatřili opět světlo denní a vločky sněhu poletující všude okolo.
Výprava do hlubin byla přinejmenším zajímavá, ale nás už čekalo putování ve znamení hákového kříže.

Ve znamení hákového kříže
Výstava zaměřená na jedno z nejsmutnějších období v dějinách města Liberce, kdy byly Sudety na podzim roku 1938 násilně odebrány Československu a připojeny k totalitnímu režimu, obohatila mnohé z nás a nejméně každý si z ní něco odnesl.
Přehlídka dokumentů, kreslených plakátů, starých uniforem a mnohých dalších předmětů poukazuje na to, jak téměř okamžitě došlo k silnému ovlivňování Německem
a celá oblast byla podřízena poměrům Třetí říše.
Výstava nám nabízí obraz Liberce v letech 1938 až 1945. Poukazuje na selhání vyspělé lidské společnosti, bezohlednost s nadějí, že se již nikdy nic takového opakovat nebude.

(Výstava byla započata dnem 21. 1. 2010 a trvala až do 7. 3. 2010.)
Ve znamení hákového kříže

Zahloubáni do svých myšlenek jsme zakončili celý den prohlídkou fotografií Jiřího Stránského, které pohladily nejen náš zrak, ale i mysl.
Jiří Stránský cestuje po světě již mnoho let a jeho cílem je zaznamenat na každém svém snímku nenapodobitelné přírodní okamžiky. Fotografuje místa, která nejsou nikterak poškozena moderním způsobem života lidské společnosti.
Obrazy jsou plné zajímavé kombinace světel a stínů či hry barev v zapadajícím slunci.
Ve znamení hákového kříže

(Výstava byla započata dnem 4. 2. 2010 a trvala až do 21. 3. 2010.)

Čas nám vymezený se však brzy nachýlil ke konci a paní profesorka zavelela rozchod,
který byl doprovázen nově nabytými informace, nezapomenutelnými dojmy a můžeme jen tiše doufat, že zase brzy zamíříme na něco dalšího.

Zajímavé internetové stránky a zdroje obrázků:

Oficiální stránky Severočeského muzea v Liberci nabízejí svým návštěvníkům informační a programový přehled na daný měsíc., historii muzea a mnoho dalších zajímavých informací.

Stránky Jiřího Stránského nastíní zájemci formu jeho fotografií. Dále se zde nalézají data různých výstav, možnost objednání jeho fotografií či zúčastnění fotografických workshopů vedené právě Jiřím Stránským.

Stránky hasičského záchranného sboru nastiňují ve svém článku výskyt, formu nebo funkci válečných krytů. Článek obsahuje informace o stálých i improvizovaných úkrytech v Libereckém kraji.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Livien Livien | 1. října 2010 v 20:53 | Reagovat

La la la - čistě jen zkušební text O:) :D :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama