Září 2010

Co o nás komentáře vypovídají

29. září 2010 v 20:07 | Livien |  Internet
Jedním z nejznámějších a nejosvědčenějších způsobů, jak na svém blogu zvýšit návštěvnost je psaní komentářů. Tím, že někde napíšete komentář, zanecháte také otisk se zpětnou vazbou a je více než pravděpodobné, že ten, komu jste takhle hňácli na prahu, zavítá i k vám.

Kolik toho již na psaní "dlouhých, krásných a především (to zdůrazňuji) smysluplných komentářů" bylo sepsáno. Není nutné připomínat, že komentáře typu - "Ahoj, máš to tu hezůůů, hlásni u mě plís." - nikoho nenadchnout a pokud majiteli blogu nehnete žlučí natolik, že vám to nějak pomstychtivě oplatí (pár takových nervových zkratů, kdy jinak zcela normální uživatel začal autorovi daného komentáře na stránce spamovat, jsem už také zažila) určitě nemusíte návštěvu zpět čekat. Samozřejmě i zde platí, že vrána k vráně sedá a pokud narazíte na blogera stejné nátury, pak je rozhodně celé mé tvrzení snadno vyvratitelné.

William Styron: Sophiina volba

29. září 2010 v 10:57 | Livien |  Recenze
William Styron byl významný americký spisovatel a Sophiina volba patří mezi jeho nejproslulejší knihy. Jde o kompozičně velice složitý psychologický román s autobiografickými prvky.


Rok prvního vydání: 1979
Počet stran: 700
Nakladatelství: Knižní klub
Hlavní postavy: Stingo, Nathan Landau, Sophie Zawitowska, Morris Fink


Citace: "A great book should leave you with many experiences, and slightly exhausted. You should live several lives while reading it."
William Styron

Sophiinu volbu jsem dočetla v červenci tohoto roku na doporučení jedné mé spolucestující ve vlaku. Názory, které jsem na tuto knihu slyšela již předtím, byly značně protichůdné a nestejnorodé, přesto nadšení v očích již výše zmíněné slečny mi nedalo a vyrazila jsem do místní knihovny tři krát tři metry shánět tuto knihu. Zdárně.
Co si budeme vykládat? Při prvních sto stránkách jsem souhlasila s každým žalozpěvem a každým negativním názorem. Nedokázala jsem pochopit, co mou spolucestující tolik fascinovalo na mladém Stingovi neuspokojeném životem stejně jako sexem, ve kterém autor zobrazuje sám sebe.
Teď s odstupem času a dočtení můžu jen všem budoucím a nadcházejícím čtenářům doporučit - louskejte dál! Louskejte dál a vydržte, přinejmenším do chvíle, než dojde k prvnímu setkání Sophie a Nathana se Stingem. Příběh, který se před vámi začne rozevírat v rovině reálné, budoucí, ale i v hluboké minulosti nepatří sice mezi nejlehčí četbu, ale pohltí vás natolik, že nedokážete přestat číst do chvíle, než se vaše oči unaví a samy zavřou.
Styron nastiňuje mnoho myšlenek a nezodpovězených otázek. Porovnává hrůzy dějící se v Evropě v době druhé světové války a slastnou leč smutnou nevědomostí Američanů. Poukazuje na rasismus toho nejhoršího druhu v Evropě i v Americe a nutí čtenáře zamýšlet se nad historickými událostmi a zjišťovat si víc. Odkrývá hrůzná fakta a historii, která se týká nás všech i o tolik let později.

Ano. Chvála, chvála, chvála. Miluji hluboké a smyslné knihy a v tom Sophiina volba splnila má očekávání a ještě je dalekosáhle předčila. Mohu jen doporučit.

Ve znamení hákového kříž

29. září 2010 v 7:26 | Livien |  Život
Ve středu 3. 3. 2010 se ranním vlakem z Frýdlantu vydalo do Liberce 13 odvážných. Postupem cesty se však celkový počet účastníků vyhoupl téměř na plný počet naší neohrožené třídy. Cílem byl válečný kryt, v Severočeském muzeu výstava pod názvem "Ve znamení hákového kříže" a jako bonus i výstava fotografií Jiřího Stránského pod názvem "Magická příroda tří
kontinentů".
Na své si ovšem ve zbývajícím čase mohli přijít i hudebníci s malou sbírkou postup
ného vývoje klavíru v čase.